Odświeżamy buty

0 0

Obuwie ze skór zamszowych barwionych czyści się z kurzu czystą, dość twardą szczotką. Jeśli jest zabłocone, można umyć je przy pomocy miękkiej szmatki, zwilżonej zimną, mydlaną wodą i natychmiast osuszyć, a następnie wyczyścić gumką do ołówka albo specjalną, gumową szczoteczką do zamszu.

Miejsca bardziej zabłocone, z włoskami sklejonymi brudem, trzymamy przez parę minut nad rondelkiem z wrzącą wodą. Pod wpływem pary włoski nieco się podniosą. Kiedy buciki wyschną, trzeba je przetrzeć gumową szczoteczką.

Robimy to jednak tylko w ostateczności, bo łatwo uszkodzić skórę. Czyści się je na sucho – miękką flanelką, albo przemywa tłustym mlekiem, śmietanką czy oliwką z oliwek. Na szczęście, nie ma z nim tyle kłopotu co z obuwiem zimowym, niemniej jednak i ono wymaga pewnych zabiegów konserwacyjnych. Buty ze sztruksu czyści się szczotką do ubrań, a co pewien czas dobrze jest uprać je mydlaną wodą przy pomocy starej szczoteczki do zębów. Szoruje się je małymi kawałkami, natychmiast zbierając brud wilgotną gąbką i uważając, aby ich zbytnio nie zamoczyć, gdyż mogą pozostać brzydkie zacieki. Do suszenia wypycha się wnętrze butów zmiętymi gazetami, które trzeba często zmieniać. Gumowe podeszwy myje się szczoteczką do paznokci, maczając ją w mydlanej wodzie tak, aby nie zwilżyć tkaniny.

buty

Kiedy buty są zupełnie suche , starannie szczotkujemy je z włosem i pod włos.

Bywa, że włoski sztruksu zlepiły się pod wpływem brudu i nawet szorowanie szczoteczką niewiele pomaga. Potrzymajmy je wtedy przez chwilę nad parą, a kiedy wyschną – przeciągnijmy buty parę razy szczotką do ubrań. W ten sam sposób pielęgnuje się obuwie z gładkiego weluru, jak również z grubej, lnianej tkaniny. Tyle że do odświeżania butów z lnianego płótna wskazane jest dodać do mydlanej wody nieco amoniaku (1 łyżka na litr wody).

Related Articles

Add Comment